Szarkiel Jan

Ciełuszki (gm. Zabłudów)
Szarkiel Jan
Jan Szarkiel
Ciełuszki 70,
16-060  Zabłudów
podlaskie

Tel.: 784 190 988
Email: kontakt@zdobieniedomo...

Charakterystyka twórczości

Twórca wykonuje elementy zdobnicze drewnianych domów, wykorzystując autentyczne wzornictwo charakterystyczne dla stylu podlaskiej architektury ludowej.

Ozdoby i ornamenty są jak dawniej wycinane na deskach, następnie malowane kontrastującym względem ścian kolorem i mocowane do drzwi, okien, ganków, naroży i okapów. Szczególną wagę przykłada do zdobienia frontowych szczytów domów. Wszystkie detale zdobnicze tworzą razem harmonijną kompozycję i jak dawniej, nadają podlaskiej architekturze niepowtarzalny styl, rozpoznawalny na tle innych regionów kraju.

Przy wycinaniu desek Pan Jan korzysta z przygotowanych wcześniej szablonów, zazwyczaj na podstawie odzyskanych z rozbiórki lub dostarczonych przez klientów. Dawniej również stosowano szablony do wyrobu dekoracji drewnianych. Wprowadzało to powtarzalność, ale mimo to, w niektórych wsiach, zwłaszcza w powiatach bielskim i hajnowskim, można do dziś oglądać domy zdobione w sposób charakterystyczny dla tych miejscowości.

Twórca jest kontynuatorem tego stylu, świadomym jego wyjątkowej estetyki i wartości etnograficznej, ważnej dla ochrony dziedzictwa architektury drewnianej na Białostocczyźnie.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Elementy zdobnicze drewnianych domów, zwane potocznie „wyrezkami”

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć