Wasilówka Kolonia 19,
16-130 Janów,
podlaskie
Tel. 887 636 739, 85 721 63 64
Charakterystyka twórczości
Teresa Pryzmont jest jedną z najbardziej utalentowanych i utytułowanych kontynuatorek tradycji tkackiej. Umiejętności tkackie nabyła pomagając matce, która jak większość mieszkanek wsi tkała na własne potrzeby. Pierwsze tkaniny pani Teresa wykonała w wieku 11 lat. Był to zestaw lnianych worków na zboże. Później tkała kilimy, wielonicielnciowe płachty i chodniki, stopniowo przyswajając sobie coraz bardziej skomplikowane techniki. Doświadczenia tkackie zdobywane od najmłodszych lat, zręczność manualna, umiejętność łączenia kolorów i komponowania wzoru, wrodzone poczucie piękna i zamiłowanie do tkania sprawiły, że prace pani Teresy zaczęły szybko wyróżniać się nieprzeciętnymi walorami artystycznymi. Poza tkaninami o wzorach tradycyjnych lubi robić tkaniny tematyczne. Podejmuje zagadnienia związane z pracą i życiem na wsi. Do jej ulubionych, powtarzanych w wielu wersjach, motywów należy: „Zabawa na wsi”, „Zabawa w lesie przy ognisku”, „Wesele”, „Las”, „Moje gospodarstwo”, „Kulig”, „Kolędnicy”, „Szopka”, „Zwierza”, „Pasieka”.
Teresa Pryzmont wniosła szczególne zasługi w upowszechnianiu podlaskiego tkactwa dwuosnowowego. Do jej pracowni trafiają miłośnicy tkaniny dwuosnowowej pragnący poznać zarówno same wyroby, jak i sposób ich powstawania na ręcznym warsztacie. Na uwagę zasługuje zaangażowanie artystki w pracach Zarządu Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Białystok, którego była wieloletnim prezesem.
Dokonania twórcze Teresy Pryzmont zyskały szerokie uznanie. Tkaczka jest laureatką wielu konkursów wojewódzkich i krajowych, stypendystką Ministerstwa Kultury oraz Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości ludowej, upowszechnianiu i ochrony dóbr kultury (2007). W 1994 roku za swoją twórczość uzyskała prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Odznaczona została też Złotym Krzyżem Zasługi (1998), odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006) oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009).
Rodzaj wytwarzanych wyrobów
Przeważnie tkaniny dwuosnowowe a także małe formy tkackie.
Materiał wideo