Hryszko Sylwia

Białystok (gm. Białystok)
Hryszko Sylwia
Sylwia Hryszko
Białystok
podlaskie

e-mail: pajakiwsieci@gmai...
strona: facebook.com/pajakiwsieci

Charakterystyka twórczości

Pani Sylwia jest twórcą młodego pokolenia zafascynowana tradycją. Zaczęła robić pająki ok. 1997 r. Umiejętności przekazała jej nauczycielka plastyki Pani Aldona Karwowska. Jej prace są symetryczne, harmonijne, a budowa pająków – przejrzysta, krystaliczna. Są to pająki o tradycyjnych formach ze słomy i trzciny, zdobione kwiatami z bibuły lub gwiazdkami z papieru oraz pająki o nowoczesnych, konstruktywistycznych kształtach, wykonywane z różnych materiałów, takich jak; miedziane rurki, włóczka, koraliki szklane i drewniane, satynowe tasiemki. Pomimo młodego wieku jest cenioną i utytułowaną twórczynią.  Począwszy od 1999 roku zdobyła 10 nagród w corocznym Wojewódzkim Przeglądzie Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych w Mońkach, a w 2018 r. otrzymała tam nagrodę specjalną.

Jej pająki wykonane dla organizacji „Slavs and Tatars” brały udział w wystawach w Londynie (2010), w Starym Browarze w Poznaniu (2010), w Nowym Sączu (2011), Sharjah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (2011), Bazylei w Szwajcarii (2013), na Zamku Ujazdowskim w Warszawie (2016). Sylwia Hryszko prowadzi warsztaty, nagrywa filmy instruktażowe i umieszcza na kanale  YouTube.

Jej prace zakupiła Galeria Raster i Fundacja „Cepelia” – Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Międzynarodowy Kolektyw Artystyczny Slavs and Tatars.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Pająki o tradycyjnych formach ze słomy i trzciny, zdobione kwiatami z bibuły lub kolorowymi gwiazdkami z papieru oraz pająki o nowoczesnych, konstruktywistycznych kształtach, wykonywane z różnych materiałów.

 

Galeria zdjęć