Knoch Sabina

Szczepki (gm. Nowinka)
Knoch Sabina
Sabina Knoch
Szczepki 23
16-304 Nowinka
podlaskie

Tel. 87 641 93 31, 883 768 933

Charakterystyka twórczości

Sabinę Knoch nauczyła tkać mama, która przez całe życie tkała worki, chodniki, prześcieradła i płótno na koszule. Pierwsze samodzielne prace wykonała w wieku 15 lat dla rodziny i sąsiadów. Obecnie jest najbardziej wszechstronną tkaczką i jedyną aktywną w swoim regionie. Tka chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym.

Twórczyni bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. W Ośrodku Kultury w Nowince systematycznie prowadzi zajęcia edukacyjne w zakresie tkactwa dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Edukuje także młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Tkaniny robione na krosnach przeważnie w technice sejpaku, ale również dwuosnowowe i wielonicielnicowe, duże i małe oraz galanteria tkacka.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć