Piechowski Paweł

Czarna Wieś Kościelna (gm. Czarna Białostocka)
Piechowski Paweł
Paweł Piechowski
ul. Piękna 29, Czarna Wieś Kościelna,
16-020 Czarna Białostocka
podlaskie

Tel.: 504 265 631
Email: gar.pp@inter...
Strona: www.garncarz.bialystok.pl

Charakterystyka twórczości

Paweł Piechowski garncarstwem zajmuje się od dzieciństwa, kontynuując tradycję rodzinnej wsi i swojej rodziny, w której jest czwartym pokoleniem garncarzy. Wcześniej zajmował się tym jego ojciec, dziadek oraz pradziadek. Pod okiem ojca poznał tradycyjne techniki wyrobów garncarskich. To on zaraził go swoją pasją. Specjalizuje się w tworzeniu ceramiki siwej, charakterystycznej dla Czarnej Wsi Kościelnej, biskwitowej, czasem zdobionej na brązowo, a ostatnio również szkliwionej. Wykorzystuje gładzenia, tradycyjne ornamenty zdobnicze, charakterystyczne dla pracowni garncarskich w Czarnej Wsi Kościelnej i ościennych ośrodkach. Naczynia wypala w dwóch tradycyjnych piecach garncarskich, opalanych drewnem. Na co dzień jego prace oglądać można w galerii, którą garncarz urządził przy swojej przydomowej pracowni w Czarnej Wsi Kościelnej położonej na Szlaku Rękodzieła Ludowego. Garncarstwo stało się jego sposobem na życie. Paweł Piechowski mówi o sobie, że w naukę garncarstwa włożył wiele pracy, a glina nauczyła go pokory.

Paweł Piechowski jest laureatem wielu konkursów, uczestnikiem i prowadzącym warsztatów garncarskich w kraju i za granicą, oraz dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013, 2020). Prowadzi pokazy i zajęcia w swojej pracowni, jest chętnie zapraszany na jarmarki i targi sztuki ludowej w Polsce, na Litwie i Białorusi. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Ceramika siwa, biskwitowa oraz szkliwiona; naczynia flaszkowate – buńki, naczynia dzbankowate uszne i bezuszne – dzbanki i ładyszki, różnorodne typy garnków – szabasówki, gary, naczynia misowate – misy, makutry, misy cedzakowe i inne formy – dwojaki, maselnice ceramiczne, formy do ciasta, itp.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć