ul. Piękna 27 a, Czarna Wieś Kościelna,
16-020 Czarna Białostocka
podlaskie
Tel.: 607832775
Charakterystyka twórczości
Twórca wywodzi się z rodziny, w której garncarstwem zajmowały się cztery pokolenia. Bazuje więc na doświadczeniu przekazywanym z ojca na syna. Jego pracownia znajduje się w Czarnej Wsi Kościelnej, miejscowości z trzystuletnią tradycją garncarską. Pan Mirosław uczył się zawodu od dzieciństwa, glina była obecna w jego życiu od początku, a praktycznych umiejętności nauczył go ojciec. Najczęściej tworzy ceramikę siwą, charakterystyczną dla Czarnej Wsi Kościelnej oraz biskwitową, którą maluje na brązowo. Wykorzystuje gładzenia, tradycyjne ornamenty zdobnicze, charakterystyczne dla pracowni garncarskich w Czarnej Wsi Kościelnej. Naczynia wypala w tradycyjnym piecu ziemnym, opalanym drewnem. Na co dzień jego prace można zobaczyć w galerii, którą garncarz urządził przy swojej przydomowej pracowni na Szlaku Rękodzieła Ludowego, w Czarnej Wsi Kościelnej. Uczestniczy w jarmarkach i targach sztuki ludowej w regionie, prowadził też warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz pokazy robienia garnków na kole garncarskim.
Mirosław Piechowski otrzymał w 2018 roku Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej, a w 2020 roku stypendium w ramach programu „Kultura w sieci”. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Rodzaj wytwarzanych wyrobów
Ceramika siwa i biskwitowa; naczynia flaszkowate – buńki, naczynia dzbankowate uszne i bezuszne – dzbanki i ładyszki, różnorodne typy garnków – szabasówki, gary, naczynia misowate – misy, makutry, misy cedzakowe oraz inne formy – dwojaki, donice itp.
Materiał wideo