Jagodnicki Mikołaj

Hajnówka (gm. Hajnówka)
Jagodnicki Mikołaj
Mikołaj Jagodnicki
ul. Lipowa 178 m 5
17-200 Hajnówka
staruszek545@wp...

Tel.
604 352 316, 85 684 25 23

Charakterystyka twórczości

Rzeźbą zainteresował się ponad 20 lat temu. Podczas nauki w szkole zawodowej w Hajnówce, gdzie kształcił się na stolarza, od jednego z nauczycieli dowiedział się o konkursie rzeźbiarskim. Postanowił spróbować swoich sił w tej obcej mu dotychczas dziedzinie. W ten sposób powstała jego pierwsza praca, za którą od razu dostał nagrodę w 1971 r. na Ogólnopolskim Konkursie Rzeźby i Korzenioplastyki w Hajnówce. Od tego czasu zajmował się tym hobbystycznie z długą przerwą na wyjazd zarobkowy za granicą. Od 2004 r. wrócił to tego zajęcia i tego momentu bierze udział w regionalnych wystawach i konkursach, w których niejednokrotnie był wyróżniany i nagradzany.  

Spośród dostępnych materiałów do rzeźby preferuje drewno lipowe. Ulubionymi tematami jego prac są postacie ludzkie (Madonny, postacie Żydów, sylwetki inspirowane postaciami historycznymi jak również diabły czy anioły). Równie często w rzeźbach i płaskorzeźbach występują motywy przyrodnicze: kwiaty oraz zwierzęta.

Prace Mikołaja Jagodnickiego trafiły do rąk kolekcjonerów prywatnych nie tylko w Polsce, ale także w Anglii, Niemczech czy Szwajcarii.

 

Galeria zdjęć