Gołko Helena

Trofimówka 29 (gm. Janów)
Gołko Helena
Helena Gołko
Trofimówka 29
16-130 Janów
podlaskie

Tel. 509 532 409

Charakterystyka twórczości

Helena Gołko przygodę z krosnami rozpoczęła w 1980 r. od tkania worków szmacianych, chodników, worków na ziemniaki, tkanin na łóżka i podłogę. Pierwszymi poważnymi pracami, jakie wykonywała, były chodniki tkane na zlecenie Spółdzielni Rękodzieła Ludowego „Cepelia”, z którą współpracowała od 1993 r.  Swój warsztat twórczyni doskonaliła na kursie tkactwa oraz pod czujnym okiem Reginy Krupowicz, która to zapoznała ją z tajnikami tkaniny dwuosnowowej. Jest jedną z wielu twórczyń, które pracowały i częściowo dalej pracują w ośrodku janowskim. Od 1988 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Artystka wykonuje zarówno tkaniny wykorzystując wzory tradycyjne, jak i tematyczne. Dominują na nich głównie motywy dawne – dotyczące prac w polu, pszczelarstwa (pasieki), ale także różnego rodzaju rośliny, drzewa, gałązki.

Aktywność twórczyni wyzwoliły konkursy na tkaninę dwuosnowową, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie, w których corocznie bierze udział. Wysyłała też swoje prace na ogólnopolskie konkursy w Lublinie, Warszawie, Toruniu oraz Białymstoku. Jest laureatką wielu nagród, z których najważniejsze to: II nagroda w konkursie „Historia i teraźniejszość w tkaninie podwójnej” za makatkę „Wesele i rozrywka na wsi”, III miejsce w konkursie na tkaninę organizowanym podczas Dni Janowa (1999), wyróżnienie w konkursie „Zwierza” (2010), wyróżnienie w konkursie „Zajęcia kobiety wiejskiej na Podlasiu” (2011) i inne.

Prace twórczyni znajdują się w kolekcjach tkanin Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą a także w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Tkaniny dwuosnowowe oraz małe formy tkackie.

Materiał wideo

Galeria zdjęć