Purta Dionizy

Białystok (gm. Białystok)
Purta Dionizy
Dionizy Purta
ul. Poleska 17/99,
15-476 Białystok
podlaskie

Tel.: 663 793 001

Charakterystyka twórczości

Dionizy Purta – rzeźbiarz o wyjątkowej wyobraźni i zdecydowanie wyróżniającej się barwnej twórczości. Pochodzi z wioski Lewonie (gm. Mońki), gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Przez krótki czas pracował jako kowal w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie i w kopalni na Śląsku. Ostatecznie powrócił w rodzinne strony – do Białegostoku. Zainteresowania z młodych lat z czasem przekształciły się w zamiłowanie do rzeźby w drewnie, której mógł poświęcić się bez reszty dopiero po przejściu na emeryturę. W jego wykonaniu przybrała oryginalną formę, ściśle związaną z kolorem i prostymi wzorami. Z powodów zdrowotnych coraz częściej wykonywał małe rzeźby i tak już zostało do chwili obecnej.

Wśród najczęściej podejmowanych tematów są świątki, anioły, motywy wiejskie i ptaki. Tworzy je z połączenia pozornie przypadkowych elementów – fragmentów deseczek, gałęzi, korzeni, pilśni i podrzeźbianych detali, które po pomalowaniu dają niepowtarzalny efekt o szczerej, prostolinijnej wymowie. Ptaki podporządkowuje zwykle kształtom gałęzi, z których je wykonuje – nie odzwierciedlają więc natury, wręcz przeciwnie, tworzą swobodną jej interpretację, czasem nawet dość zabawną. Można śmiało powiedzieć, że twórca wypracował w rzeźbie swój własny, niepowtarzalny styl. Czasami maluje też obrazy przedstawiające postacie świętych lub zwykłych ludzi na tle wiejskiego lub fantastycznego pejzażu.

Jego prace klasyfikowane jako sztuka naiwna są znane szerokiemu gronu odbiorców na terenie całej Polski, jak również za granicą. Prezentowane na wystawach i konkursach zdobywają nagrody i wyróżnienia. Znajdują się w kolekcjach prywatnych (m.in. kolekcji Leszka Macaka w Krakowie, Elżbiety Dzikowskiej w Warszawie, Krzysztofa Kawęczyńskiego w Goniądzu) oraz najważniejszych etnograficznych kolekcjach muzealnych w kraju. Największy zbiór prac artysty ma Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Dionizy Purta jest stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego (2009) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). W 2020 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga, przyznawaną twórcom kultywującym tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Rzeźby pokryte barwną polichromią – wolnostojące lub umieszczone w kapliczkach, przede wszystkim postacie Chrystusa, Matki Boskiej, świętych, aniołów oraz wiejskie sceny rodzajowe ze zwierzętami oraz ptaki. Obrazy na desce i pilśni – autorsko oprawiane w ramy z gałęzi.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć