Dembowska Danuta

Mociesze (gm. Jaświły)
Dembowska Danuta
Danuta Dembowska
Mociesze 49
19-124 Jaświły
danutadembowska57@o2...

Tel.
786 972 737

Charakterystyka twórczości

Danuta Dembowska twórczyni-samouk, kobieta o niezwykłej chęci tworzenia w różnych materiałach i technikach. Na korzyść rzeźby zostawiła kobiece zajęcia, jak robienie serwetek, po czym, siłą woli i determinacji zgłębiała tajniki wymarzonej przez siebie dziedziny – rzeźby. Pierwsze próby rzeźbienia podjęła 14 lat temu, początkowo kotów oraz innych zwierząt, a dopiero potem ludzi. Chętnie sięga po drewno – tradycyjny, szlachetny surowiec, który często pokrywa kolorową farbą. Pracę rozpoczyna od rysowania, czasem używa piły motorowej, a następnie pracuje dłutami. Jak mówi -„dziubie, jak umie”, najgorzej jest „wystukać” twarz. Łatwo zauważyć, że używa w nieoczywisty sposób różnego rodzaju materiały, najczęściej z odzysku. Pani Danuta nauczyła się wszystkiego sama, nie mogąc nawiązać kontaktu z innymi twórcami,  naśladowała pomysły znalezione w internecie. Tworząc swoją pierwszą rzeźbę płakała, ale później było już coraz lepiej. Autorka przywiązuje się do swoich prac, nie stara się ich sprzedawać, podkreśla, że lubi się nimi otaczać i rzeźbi z potrzeby serca. Przez okres swojej twórczości wypracowała swój własny, rozpoznawalny styl, nieco bajkowy, przaśny, odznaczający się oryginalnością w wykorzystaniu materiałów i często barwną kolorystyką.

A malarstwo jest jej drugą, wielką pasją – murale najczęściej we własnym gospodarstwie, na ścianach budynków, drzwiach i wierzejach stodoły  tworzą jej własny kolorowy świat, w którym lepiej żyć.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Rzeźby i płaskorzeźby wykonywane w drewnie, często pokryte kolorową polichromią, a także kompozycje malarskie o tematyce bajkowej oraz motywy przyrodnicze; zwierzęta i krajobrazy.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć