Skubich Zygmunt

Budne (gm. Goniądz)
Skubich Zygmunt
Zygmunt Skubich
Budne 20
19-110 Goniądz
podlaskie

Tel. 519 391 684

Charakterystyka twórczości

Zygmunt Skubich wyplata kosze wykonane z dzikiej wikliny rosnącej w najbliższej okolicy. Jest ich ogromna różnorodność, zarówno pod względem kształtów, jak i przeznaczenia. Z okorowanych witek wiklinowych twórca robi białe kosze i koszyki, zazwyczaj ozdobne. Wiklina nieokorowana służy do wyplatania koszy użytkowych; do ziemniaków, przechowywania warzyw, ale nie jest to regułą, bo klienci sami wybierają przeznaczenie po zakupie wybranych produktów. Zygmunt Skubich wyplata z wikliny już 26 lat. Na wyrób pierwszych koszy namówił go ówczesny dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. Odtąd robi własnego pomysłu kosze, tace, osłonki, dekoracyjne sprzęty do domu i ogrodu, jak stojaki na kwiaty, pojemniki różnego rodzaju.

Chociaż prowadzi gospodarstwo rolne, dużo czasu poświęca na swoją pasję – wstaje o 4 rano, aby zdążyć z obrządkiem i zabrać się za wyplatanie. Sam zbiera wiklinę i przygotowuje do obróbki, a więc moczy, parzy, okorowuje, „drze” gałązki, przygotowując do zasadniczej pracy – wyplatania. Od święta uczestniczy w pokazach i targach sztuki ludowej w regionie, głównie w Radziłowie. Chętnie opowiada o swojej pracy wszystkim zainteresowanym.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Różnorodne kosze, tace, osłonki, dekoracyjne sprzęty do domu i ogrodu, jak stojaki na kwiaty, pojemniki różnego rodzaju wykonane z dzikiej wikliny rosnącej nad Biebrzą.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć