Sieńko Ludgarda

Janów (gm. Janów)
Sieńko Ludgarda
Ludgarda Sieńko
ul. Sokólska 8,
16-130 Janów,
podlaskie

Tel. 85 721 61 74

Charakterystyka twórczości

Ludgarda Sieńko nauczyła się tkać w latach 70. XX w. od swojej sąsiadki Reginy Krupowicz. Początkowo głównym zleceniodawcą była Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego „Cepelia”, która dostarczała surowca, akceptowała wzory i zamawiała różne rodzaje tkanin: makatki, bieżniki, dywany. Z czasem opanowała tajniki tkaniny dwuosnowowej i odtąd najchętniej wykonuje te właśnie tkaniny, przedstawiając różne scenki tematyczne, zazwyczaj związane z życiem dawnej wsi. Pojawiają się na nich również tradycyjne motywy, które ujęte w nowe kompozycje zyskują nowy, indywidualny wyraz. Jej prace o starannej strukturze świadczą o doskonale opanowanej technice i cieszą się dużym uznaniem odbiorców. Tkaczka prowadziła warsztaty tkackie m.in. w Ochli koło Zielonej Góry, w Ośrodku Pracy Twórczej na Wigrach oraz wielokrotnie w rodzinnym Janowie. Współpracuje także z Fundacją Biebrzańską.

Systematycznie bierze udział w corocznych konkursach na tkaninę dwuosnowową organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie. Od 1985 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej prace są prezentowane na licznych jarmarkach i targach sztuki ludowej, takich jak białostockie „Kaziuki” czy Jarmark na Jana oraz majowych i wakacyjnych targach w Osowcu czy Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu. Były wielokrotnie nagradzane w konkursach sztuki ludowej, trafiają do kolekcji prywatnych w kraju i za granicą. Znajdują się w etnograficznych zbiorach muzeów m.in. w Toruniu, Krakowie, Warszawie, Częstochowie, Białymstoku oraz w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. W połowie lat 90. XX w. udostępniła swoją pracownię turystom i miłośnikom sztuki ludowej odwiedzającym Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Chętnie przyjmuje w niej zarówno wycieczki, jak i osoby prywatne.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Tkanina dwuosnowowa, dywany, bieżniki, a także wyroby siatkowe, makaty, obrusy wiązane iglicą, serwety, poszewki na poduszki.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć