Kędzierska Lucyna

Wasilków (gm. Wasilków)
Kędzierska Lucyna
Lucyna Kędzierska
ul. Konopnickiej 2
16-010 Wasilków
podlaskie

Tel. 664 482 428
e-mail: lucyna.k7@wp...
strona: www.utkane-welna.pl

Charakterystyka twórczości

Jako córka wybitnej tkaczki Romualdy Puzanowskiej z tkactwem miała do czynienia od najmłodszych lat. Dzięki temu poznała technikę od podszewki – poczynając od farbowania i snucia, na przędzeniu kończąc. Kontynuuje tradycje wzornicze ośrodka janowskiego, wykonując kompozycje tematyczne opowiadające o życiu tradycyjnej wsi, a także bogatą gamę mniejszych tkanin oraz tkackiej galanterii, jak; poszewki na poduszki, torby, torebki i kosmetyczki. Prace twórczyni znajdują się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tkaniny artystki zdobią wnętrza mieszkalne w kraju i za granicą.

Twórczyni bierze udział w corocznych konkursach na tkaninę dwuosobową organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie. Chętnie udostępnia swój warsztat grupom dzieci i młodzieży żywo zainteresowanej tkaniem. Pracownię tkacką pani Lucyny można zwiedzić na Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia. Bierze udział w licznych pokazach
i jarmarkach – w Białymstoku, Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Borach Tucholskich. Tkanina pani Lucyny Kędzierskiej stała się inspiracją do powstania wielkoformatowego muralu przy ul. Radzymińskiej 18 w Białymstoku pt. „Tkana opowieść”. Malowidło w dwójnasób jest wyjątkowe – to nie tylko największy mural w  województwie podlaskim, ale także największy inspirowany sztuką ludową w Polsce. Od 1985 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Tkaniny dwuosnowowe, małe formy tkackie oraz galanteria tkana: torby i kosmetyczki.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć