Ignaciuk Irena

Lewkowo Stare (gm. Narewka)
Ignaciuk Irena
Irena Ignaciuk
Lewkowo Stare 35
17-220 Narewka
podlaskie

Tel. 608 078 796, 85 685 60 97

Charakterystyka twórczości

Irena Ignaciuk nauczyła się tkania od swojej mamy, znanej w okolicy tkaczki. Po latach przerwy zdecydowała się powrócić do zajęcia i stworzyć inne niż wszystkie gospodarstwo agroturystyczne – takie, w którym można nie tylko wypoczywać, ale również uczyć się tkać. Od tej pory prowadzi aktywną działalność edukacyjną, skierowaną do osób w każdym wieku, zarówno w swojej pracowni, jak i na zaproszenie ośrodków kultury. Odwiedzają ją także miłośnicy tkactwa z zagranicy, m.in. z Japonii. Sama również wykonuje tkaniny, najczęściej wybierane tzw. „perebory”, chodniki, różnorodne tkaniny dwu-, cztero- i ośmionicielnicowe, które są współcześnie wielką rzadkością. Swoje prace tka z przędzy wełnianej, lnianej, bawełnianej i konopnej, zachowując tradycyjne wzornictwo.

Zbiera również dawne wzory zapisane w zeszytach, przenosi je na kalki i przechowuje do wykorzystania w przyszłości. Od kilku lat jej tkaniny oraz stare krosno odziedziczone po mamie prezentowane są na stałej wystawie w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce.

Prezentowała „perebory” na wystawie tkanin podlaskich tkaczek w Łodzi, w galerii Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Jedna z jej tkanin została zakupiona do zbiorów Centralnego Muzeum Włókienniczego w Łodzi.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Tkaniny podbierane „perebory”, chodniki, różnorodne tkaniny wielonicielnicowe z przędzy wełnianej, lnianej, bawełnianej i konopnej.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć