Radulska Danuta

Wasilówka Kolonia (gm. Janów)
Radulska Danuta
Danuta Radulska
Wasilówka Kolonia 18,
16-130 Janów,
podlaskie

Tel. 85 721 60 24
Strona: dwuosnowowa.pl/index.php/danuta-radulska-2

Charakterystyka twórczości

Danuta Radulska jest jedną z niewielu aktywnych tkaczek skupionych wokół ośrodka janowskiego. Początkowo wykonywała tkaniny wielonicielnicowe i chodnik. Od połowy lat 80. XX wieku pod okiem sąsiadki, uznanej tkaczki Teresy Pryzmont tworzy tkaniny techniką dwuosnowowy, która odtąd stała się jej ulubioną techniką. Swoje tkaniny wykonuje na ręcznych krosnach z przędzy wełnianej, barwionej syntetycznie i barwnikami naturalnymi. Przez lata wypracowała swój własny, rozpoznawalny styl, odznaczający się ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyką i wysokim poziomem technicznym. Chętnie sięga po tradycyjne, regionalne wzory, ale również tworzy nowe motywy i opracowania narracyjne, ukazujące sceny z życia wsi oraz różne wersje tzw. „Drzewa życia”. Jej prace, wielokrotnie uhonorowane głównymi nagrodami, trafiają do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Znajdują się m.in. w muzeach etnograficznych w Białymstoku, Toruniu, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Ciechanowcu. Znajdują się również w Izbie Tkactwa w Janowie oraz Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, a także w Szwajcarii, Anglii, Niemczech i Japonii.

Twórczyni ludowa prowadzi warsztaty tkackie, uczestniczy w jarmarkach i kiermaszach. Jej prace prezentowane były na wielu prestiżowych wystawach zbiorowych, m. in. na wystawie „Splendor tkaniny” w warszawskiej Zachęcie (2012), wystawie „Obrzędy powszednie i odświętne” w białostockiej Galerii Arsenał (2016) oraz „Reaktywacja tkaniny dwuosnowowej” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2012).

Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a przez ostatnie 3 kadencje pełni funkcję prezesa Oddziału w Białymstoku. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP (2014), a w 2018 r. uhonorowano ją prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga w kategorii „Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe”.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Tkaniny dwuosnowowe oraz małe formy tkackie.

 

Materiał wideo

 

Galeria zdjęć