Sidor Anastazja

Puńsk (gm. Puńsk)
Sidor Anastazja
Anastazja Sidor
ul. Dariusa i Girenasa 22A,
16-515 Puńsk,
podlaskie

Tel. 605 675 911

Charakterystyka twórczości

Twórczyni znana przede wszystkim z wytwarzania krajek, tkanych na warsztacie z wybieranym wzorem, wykonywanych na tabliczkach i wyplatanych. Chęć i ciekawość skłoniły ją do nauki tkania już w dzieciństwie. Nauczycielem był pan Antoni, wiejski tkacz, który pracował jako woźny w szkole podstawowej, w której się uczyła.

Najbardziej lubi tkać stare wzory zwierające symbolikę, niosące jakiś przekaz. Korzysta też z opracowań, wymyśla i realizuje również własne pomysły. Swoje umiejętności przekazywała dzieciom i młodzieży w ciągu 30 lat pracy twórczej, teraz robi to okazjonalnie.

Nie posiada swojej pracowni, korzysta z pomieszczeń Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce, oddział w Puńsku.

 W roku 2004 otrzymała stypendium Ministra Kultury w dziedzinie twórczości ludowej. Uzyskała wiele nagród i wyróżnień, brała udział w wystawach w Polsce i na Litwie, m.in., w Węgorzewie, Sejnach, Puńsku i Wilnie. Jej prace znajdują się w Galerii Sztuki w Hultajewie oraz w Muzeum „Stara Plebania” w Puńsku.

 

Rodzaj wytwarzanych wyrobów

Krajki – duża różnorodność technik i wzorów oraz palmy, wieńce, wycinanki.

 

Galeria zdjęć